Factory Cheap Luxury Cosmetics Jar - 450ml aluminum shower gel bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-450 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 170 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 450 ml / 16 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Under 30 Who Owns The Most Expensive Men’s Store In The World Takes Vegas | Plastic Cosmetic Jar
Hawthorne custom cologne review: the easiest way to buy fragrance online | Empty Aluminum Perfume Bottle
Persisting in "High good quality, Prompt Delivery, Aggressive Price", we've established long-term cooperation with shoppers from each overseas and domestically and get new and previous clients' high comments for Factory Cheap Luxury Cosmetics Jar - 450ml aluminum shower gel bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: America , panama , Canada , They're durable modeling and promoting well all over the world. Under no circumstances disappearing key functions in a brief time, it's a must for yourself personally of fantastic quality. Guided by the principle of Prudence, Efficiency, Union and Innovation. the business make an awesome efforts to expand its international trade, raise its enterprise. rofit and improve its export scale. We have been confident that we will have a vibrant prospect and to be distributed all over the world in the years to come.
The sales manager is very patient, we communicated about three days before we decided to cooperate, finally, we are very satisfied with this cooperation!
-
OEM Factory for Cosmetic Eyeshadow Cream Jar - ...
-
Chinese Professional Race Stripes Gel Jar - 10...
-
Fast delivery Spray Pump Perfume Bottle - JA-4...
-
OEM China Pp Night Cream Jar - 500ml transpare...
-
Factory Price 7g Empty Plastic Cream Jars - 15...
-
OEM/ODM Manufacturer 120ml Cosmetic Glass Jar -...











