Best quality Aluminum Jars For Cream - 250ml aluminum pharmaceutical bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-250D |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 149 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cerith Wyn Evans on winning the Hepworth Prize for Sculpture | 10ml Perfume Bottle
Stormy Daniels has launched her own fragrance | Aluminum Perfume Bottle
We have quite a few great team customers very good at internet marketing, QC, and dealing with kinds of troublesome trouble while in the output approach for Best quality Aluminum Jars For Cream - 250ml aluminum pharmaceutical bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Maldives , Belgium , Sydney , After 13 years of researching and developing products, our brand can represent wide range of products with outstanding quality in world market. We have completed big contracts from many countries such as Germany, Israel, Ukraine, United Kingdom, Italy, Argentina, France, Brazil, and so on. You probably feel secure and satisfy when copperate with us.
The product classification is very detailed that can be very accurate to meet our demand, a professional wholesaler.
-
Top Quality Skin Care Packaging - 5g mini plas...
-
Cheapest Price Empty Perfume Glass Bottle - 15...
-
Top Quality Spray Design Plastic Bottles - 14 ...
-
Reliable Supplier Eye Cream Bottle - 80 ml gol...
-
Chinese Professional Small Cosmetic Jar - 15g ...
-
OEM China High Quality Plastic Skin Cream Jar -...

