New Arrival China Cosmetic Jar 300ml - 1000ml large aluminum vodka wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 260 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Inside the making of Louis Vuitton’s first fragrance collection: Is this the world’s most fashionable perfume? Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Empty Aluminum Perfume Bottle
Best beard oil: The best oils for fragrant beards and softer skin from £5.65 | Aluminum Perfume Bottle
Our development depends on the advanced equipment, excellent talents and continuously strengthened technology forces for New Arrival China Cosmetic Jar 300ml - 1000ml large aluminum vodka wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Egypt , Danish , Oman , Satisfaction and good credit to every customer is our priority. We focus on every detail of order processing for customers till they have received safe and sound products with good logistics service and economical cost. Depending on this, our products are sold very well in the countries in Africa, the Mid-East and Southeast Asia.
Goods just received, we are very satisfied, a very good supplier, hope to make persistent efforts to do better.
-
Best Price for 15g 30g 50g 100g Cosmetic Cream ...
-
OEM/ODM China Mist Pump Sprayer - 9 oz food gr...
-
Super Lowest Price 30ml Pet Perfume Bottle - 5...
-
Best-Selling Canning Jars 500ml - 300ml round ...
-
Short Lead Time for 250ml Aluminium Bottle - A...
-
Massive Selection for Special Cream Jar - 500m...




