Cheap PriceList for Cosmetic Aluminum Jar Pet - AJ-09 series aluminum bottle for engine oil 200 ml – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AJ-09-200 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 200 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market with Global Key Companies Profile, Supply, Demand, Types and Application, Cost Structure and Growth Factors and Forecast to 2023 | Custom Perfume Bottles
Best Gifts for Her: 18 Ideas for the 2018 Holiday Season | Aluminum Perfume Bottle
"Based on domestic market and expand abroad business" is our progress strategy for Cheap PriceList for Cosmetic Aluminum Jar Pet - AJ-09 series aluminum bottle for engine oil 200 ml – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Nigeria , Tunisia , Guatemala , Our company will continue to adhere to the " superior quality, reputable, the user first " principle wholeheartedly. We warmly welcome friends from all walks of life to visit and give guidance, work together and create a brilliant future!
Customer service staff and sales man are very patience and they all good at English, product's arrival is also very timely, a good supplier.
-
Well-designed 20 Ml Credit Card Flat Spray Bott...
-
OEM/ODM China Round Cosmetic Jar - 50g clear p...
-
OEM/ODM Supplier Glass Jars With Screw Lids - ...
-
Factory Supply Aluminium Cosmetic Bottle - 30g...
-
Original Factory Ufo Shaped Acrylic Jar - 8ml ...
-
Best-Selling Spiral Glass Bottles - 500ml luxu...


