Top Suppliers Clear Plastic Jar With Aluminum Cap - 9 oz food grade vodka aluminum bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-250A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Nantong Global Packaging Products Co., Ltd | Custom Perfume Bottles
How bloggers are paying up to £20 for EMPTY bottles | Aluminum Perfume Bottle
Our eternal pursuits are the attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science" plus the theory of "quality the basic, have faith in the main and management the advanced" for Top Suppliers Clear Plastic Jar With Aluminum Cap - 9 oz food grade vodka aluminum bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Brunei , India , New Zealand , We have a good reputation for stable quality products, well received by customers at home and abroad. Our company would be guided by the idea of "Standing in Domestic Markets, Walking into International Markets". We sincerely hope that we could do business with customers both at home and abroad. We expect sincere cooperation and common development!
The goods are very perfect and the company sales manager is warmful, we will come to this company to purchase next time.
-
Manufacturing Companies for Aluminum Cosmetic C...
-
Cheapest Factory Rectangle Crimp Glass Perfume ...
-
Bottom price Aluminum Jar With Window - 500ml ...
-
18 Years Factory Plastic Pill Bottles Flat - 8...
-
New Arrival China Card Perfume Bottle - custom...
-
Big discounting 30ml Acrylic Black Cosmetic Jar...




