Cheap price 50ml Clear Perfume Bottles - 200ml aluminum fragrance spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-210 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 210 ml / 7.4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
I Visited a Perfume Mystic in Marfa, Texas, and Here’s What Happened | Empty Aluminum Perfume Bottle
Why Does Beer Smell Like Weed? Blame Sun-Light Induced Chemistry | Empty Aluminum Perfume Bottle
So that you can finest fulfill client's demands, all of our operations are strictly performed in line with our motto "High Excellent, Competitive Price, Fast Service" for Cheap price 50ml Clear Perfume Bottles - 200ml aluminum fragrance spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Egypt , Rwanda , UK , Good quality and reasonable price have brought us stable customers and high reputation. Providing 'Quality Products, Excellent Service, Competitive Prices and Prompt Delivery', we are now looking forward to even greater cooperation with overseas customers based on mutual benefits. We'll work whole-heartedly to improve our solutions and services. We also promise to work jointly with business partners to elevate our cooperation to a higher level and share success together. Warmly welcome you to visit our factory sincerely.
Goods just received, we are very satisfied, a very good supplier, hope to make persistent efforts to do better.
-
Factory best selling Skin Care Plastic Jar With...
-
Wholesale Discount High-quality Polishing Perfu...
-
2017 High quality 80g Aluminum Cream Jar - a s...
-
Top Suppliers 6ml Spray Atomizer - 150ml 200ml...
-
Best Price on Aluminium Refillable Perfume Spra...
-
professional factory for Recycled Amber Cream J...











