factory customized Transparent Spray Perfume Bottle - 1000ml aluminum fruit juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 245 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
50 best perfumes, candles and fragrances for him and for her this Christmas | Aluminum Perfume Bottle
Cult fragrance brand Byredo just opened a whopping great big store in Soho—take a look inside | Aluminum Perfume Bottle
Excellent 1st,and Client Supreme is our guideline to deliver the ideal provider to our prospects.Nowadays, we have been seeking our best to become certainly one of the most effective exporters in our discipline to meet shoppers more require for factory customized Transparent Spray Perfume Bottle - 1000ml aluminum fruit juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Los Angeles , Egypt , Russia , With the goal of "zero defect". To care for the environment, and social returns, care employee social responsibility as own duty. We welcome friends from all over the world to visit and guide us so that we can achieve the win-win goal together.
This is a very professional and honest Chinese supplier, from now on we fell in love with the Chinese manufacturing.
-
Factory wholesale Chinese Face Cream - 8ml / 1...
-
Ordinary Discount Black Aluminum Jar - 250ml e...
-
Ordinary Discount Plastic Cosmetic Empty Jar - ...
-
Best Price on Mason Jars For Sale - 100ml alum...
-
Personlized Products Pet Plastic Cream Cosmetic...
-
China Cheap price 30g 50g 100g Empty Cosmetic G...




