Original Factory Aluminum Jar For Cosmetics - 15 ml green cuspidal aluminum roll on bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum roll on bottle |
| Item No. | BE-28-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 23 mm |
| Height | 115.5 mm |
| Weight | 31.7 g |
| Capacity | 15 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Ralph Lauren Fragrances Introduces Midnight Romance, The Fragrance Of Passionate Desires | Custom Perfume Bottles
Glossier is a scam (and Columbia students are eating it up) | Plastic Cosmetic Jar
Using a complete scientific high quality management program, superior high quality and superior faith, we acquire great reputation and occupied this industry for Original Factory Aluminum Jar For Cosmetics - 15 ml green cuspidal aluminum roll on bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: UK , Greenland , The Swiss , Our organization. Situated inside the national civilized cities, the visitors is very easy, unique geographical and economic situations. We pursue a "people-oriented, meticulous manufacturing, brainstorm, construct brilliant" organization. hilosophy. Strict top quality management, fantastic service, reasonable cost in Myanmar is our stand on the premise of competition. If vital, welcome to make contact with us by our web page or telephone consultation, we are going to be pleased to serve you.
Speaking of this cooperation with the Chinese manufacturer, I just want to say"well dodne", we are very satisfied.
-
Super Purchasing for Plastic Promotional Jar Wi...
-
Hot-selling 30ml Perfume Bottle - 68mm silver ...
-
Professional China Clear Plastic Cream Jar 3 Gr...
-
OEM/ODM Manufacturer Luxury Round Cosmetic Faci...
-
Factory Outlets 120g Pet Plastic Cosmetics Jar ...
-
Personlized Products Plastic Cosmetic Jars - 2...

