Bottom price Skin Scrube Clear Jar - 5g mini plastic jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-28-5 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 5 ml |
| Diameter | 30 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 8.3 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Szmell the Flavor: Scent-Based Water SZENT Launches Online | Empty Aluminum Perfume Bottle
How Smith Rosebud Salve Became A Cult Favorite Lip Balm | Aluminum Perfume Bottle
Our pursuit and company goal is to "Always satisfy our customer requirements". We continue to develop and design superior quality products for both our old and new customers and achieve a win-win prospect for our clients as well as us for Bottom price Skin Scrube Clear Jar - 5g mini plastic jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Netherlands , Zimbabwe , Belgium , To achieve reciprocal advantages, our company is widely boosting our tactics of globalization in terms of communication with overseas customers, fast delivery, the best quality and long-term cooperation. Our company upholds the spirit of "innovation, harmony, team work and sharing, trails, pragmatic progress". Give us a chance and we'll prove our capability. With your kind help, we believe that we can create a bright future with you together.
This supplier stick to the principle of "Quality first, Honesty as base", it is absolutely to be trust.
-
Reasonable price for Color Gel Luxury Cosmetic ...
-
Fixed Competitive Price Small Perfume Bottles -...
-
High Quality Pp Jar For Cosmetic - 650ml empty...
-
Manufacturer for Aluminum Plastic Caps - 5ml /...
-
Trending Products Round Plastic Cosmetic Packag...
-
Professional China Pen Perfume Spray Bottle 10m...

