Free sample for Empty Glass Spray Perfume Bottle - 800ml gold lid PET plastic pharmaceutical packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pharmaceutical packaging bottle |
| Item No. | J40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 87 mm |
| Height | 167 mm |
| Weight | 179 g |
| Capacity | 800 ml / 28.22 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
The genius coffee jar hack that will blow your mind | Custom Perfume Bottles
Aluminium Free Deodorant Reviews | Custom Perfume Bottles
we can offer high quality products, competitive price and best customer service. Our destination is "You come here with difficulty and we give you a smile to take away" for Free sample for Empty Glass Spray Perfume Bottle - 800ml gold lid PET plastic pharmaceutical packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Slovenia , Madrid , Canberra , So that you can utilize the resource from the expanding info in international trade, we welcome shoppers from everywhere on-line and offline. In spite of the good quality solutions we offer, effective and satisfying consultation service is supplied by our specialist after-sale service team. Product lists and detailed parameters and any other info weil be sent to you timely for your inquiries. So please make contact with us by sending us emails or call us if you have any questions about our corporation. ou may also get our address info from our web page and come to our company to get a field survey of our merchandise. We are confident that we are going to share mutual achievement and create strong co-operation relations with our companions in this marketplace. We're searching forward for your inquiries.
This supplier offers high quality but low price products, it is really a nice manufacturer and business partner.
-
professional factory for Plastic Cosmetic Conta...
-
Good Wholesale Vendors China Small Cosmetic Jar...
-
Factory For 50ml Acrylic Jar - 500ml luxury al...
-
Factory supplied Plastic Bottle With Pump Dispe...
-
Factory Supply Aluminum Spray Perfume Bottle - ...
-
2017 Good Quality Pet Plastic Spray Bottle - 5...


