100% Original 50ml Aluminum Cream Jar - 15 ml round oxidated aluminum atomizer – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum atomizer |
| Item No. | BE-19 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 26 mm |
| Height | 110 mm |
| Weight | 31 g |
| Capacity | 15 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Imbibe team taste test: the five-star Martini challenge | Aluminum Perfume Bottle
Dynamic Recycling renovates Tennessee plant | 10ml Perfume Bottle
As a way to provide you advantage and enlarge our organization, we even have inspectors in QC Crew and guarantee you our greatest assistance and product or service for 100% Original 50ml Aluminum Cream Jar - 15 ml round oxidated aluminum atomizer – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Ethiopia , Oman , New Zealand , We're your reliable partner in the international markets of our products and solutions. We focus on providing service for our clients as a key element in strengthening our long-term relationships. The continual availability of high grade solutions in combination with our excellent pre- and after-sales service ensures strong competitiveness in an increasingly globalized market. We're willing to cooperate with business friends from at home and abroad, to create a great future. Welcome to Visit our factory. Looking forward to have win-win cooperation with you.
We are long-term partners, there is no disappointment every time, we hope to maintain this friendship later!
-
Factory Promotional Aluminum Shell Jar - 300ml...
-
China wholesale Pocket Spray Bottle - 100g wid...
-
factory low price Personal Care Cosmetic Cream ...
-
Leading Manufacturer for Colorful Body Butter J...
-
Best Price for 50g Round Cream Jar - 350ml / 5...
-
Well-designed Rainbow Glass Perfume Bottle - 5...

