Good Wholesale Vendors China Small Cosmetic Jars Suppliers - 250ml silver aluminum vodka bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 140 mm |
| Weight | N/A |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Why Stainless Steel Bottle Water Beats Water In Aluminum Bottles
Beauty and the environment: Eco-friendly, sustainable beauty solutions | 10ml Perfume Bottle
Our company since its inception, constantly regards product or service high quality as business life, continually improve creation technology, make improvements to product high-quality and consistently strengthen business total high-quality management, in strict accordance together with the national standard ISO 9001:2000 for Good Wholesale Vendors China Small Cosmetic Jars Suppliers - 250ml silver aluminum vodka bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mali , Angola , Jakarta , Now the competition in this field is very fierce; but we will still offer best quality, reasonable price and most considerate service in an endeavor to achieve win-win goal. "Change for the better!" is our slogan, which means "A better world is before us, so let's enjoy it!" Change for the better! Are you ready?
The company can think what our think, the urgency of urgency to act in the interests of our position, can be said this is a responsible company, we had a happy cooperation!
-
Wholesale Discount Empty Cream Jar 10ml - 30g ...
-
2017 wholesale price Glass Bottle For Perfume -...
-
Special Design for Cosmetic Jars For Face Cream...
-
Best-Selling Spiral Glass Bottles - 15ml small...
-
Factory making 5g Cream Jar - 14 oz screw top ...
-
Factory Outlets Cheap Plastic Jars - 150ml alu...




