Big Discount Wholesale Golden Acrylic Cream Jar - 50g economic plastic skin care cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-15-50 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 50 ml |
| Diameter | 55 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 14 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Plastic Cosmetic Jar
H&M Launches A Collection Of 25 Scents | 10ml Perfume Bottle
We are experienced manufacturer. Wining the majority from the crucial certifications of its market for Big Discount Wholesale Golden Acrylic Cream Jar - 50g economic plastic skin care cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Croatia , Qatar , Libya , By integrating manufacturing with foreign trade sectors, we can present total customer solutions by guaranteeing the delivery of right merchandise to the right place at the right time, which is supported by our abundant experiences, powerful production capability, consistent quality, diversified products and the control of the industry trend as well as our maturity before and after sales services. We'd like to share our ideas with you and welcome your comments and questions.
The customer service staff's answer is very meticulous, the most important is that the product quality is very good, and packaged carefully, shipped quickly!
-
Super Lowest Price Round Luxury Cosmetic Jar - ...
-
Factory For Empty Cosmetic Pet Jar - 750ml col...
-
2017 Good Quality Crystal Perfume Bottle - 280...
-
Chinese Professional Race Stripes Gel Jar - JA...
-
Wholesale Colorful Cosmetic Container - 500ml ...
-
Factory Cheap Cosmetic Plastic Jar - 250ml exc...

