18 Years Factory Cosmetic Plastic Cream Jar - AJ-09 series aluminum bottle for engine oil 200 ml – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AJ-09-200 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 200 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Jo Malone launches first men’s fragrance collection, in partnership with Huntsman tailors | Custom Perfume Bottles
Vogue’s 2015 Christmas gift guide | Plastic Cosmetic Jar
We support our consumers with ideal good quality merchandise and large level provider. Becoming the specialist manufacturer in this sector, we have attained wealthy practical encounter in producing and managing for 18 Years Factory Cosmetic Plastic Cream Jar - AJ-09 series aluminum bottle for engine oil 200 ml – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Ecuador , Burundi , Los Angeles , Since our establishment, we keep on improving our products and customer service. We are able to provide you with a wide range of high quality hair products at competitive prices. Also we can produce different hair products according to your samples. We insist on high quality and reasonable price. Except this, we provide best OEM service. We warmly welcome OEM orders and customers all over the world to cooperate with us for mutual development in the future.
Perfect services, quality products and competitive prices, we have work many times, every time is delighted, wish continue to maintain!
-
18 Years Factory Empty Perfume Srpray Bottle - ...
-
Reasonable price for Plastic Jars For Cosmetics...
-
Free sample for Cosmetics Packing - 150ml clea...
-
Competitive Price for High End Cosmetic Jar - ...
-
China New Product 50ml Pet Bottle With Sprayer ...
-
Newly Arrival Free Nail Samples Container - 80...


