Big Discount Blue Glass Cosmetic Jar - 200ml aluminum pill container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-200D |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 125 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cary based perfumery allows you to create your own signature fragrance :: Out and About at WRAL.com | 10ml Perfume Bottle
The airport liquids rule explained | Custom Perfume Bottles
We not only will try our best to offer excellent services to every customer, but also are ready to receive any suggestion offered by our customers for Big Discount Blue Glass Cosmetic Jar - 200ml aluminum pill container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Hamburg , Swansea , Puerto Rico , Our next goal is to exceed the expectations of every client by offering outstanding customer service, increased flexibility and greater value. All in all, without our customers we do not exist; without happy and fully satisfied customers, we fail. We are looking for the wholesale, Drop ship. Please contact us if you are interesting our products. Hope to do business with you all. High quality and fast shipment!
This company has a lot of ready-made options to choose and also could custom new program according to our demand, which is very nice to meet our needs.
-
Hot-selling Atomizer Perfume - 4 oz aluminum b...
-
Hot New Products 100ml Green Pet Bottle - 250m...
-
Competitive Price for 100ml Pet Bottle - 200g ...
-
Factory Price 7g Empty Plastic Cream Jars - 15...
-
Cheap price 50g Cosmetic Jar With Glass Inne - ...
-
Factory supplied 100g Cosmetic Cream Jar - a s...

