High Quality for Round Plastic Cream Jar - 1000ml customized color aluminum champagne bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-1000A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 275 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Function Of Beauty Reviews Led Me To Custom Shampoo & Conditioner & I’m Obsessed | Aluminum Perfume Bottle
8 Products Women Commonly Use That Can Cause Inflammation In The Body | Aluminum Perfume Bottle
Reliable quality and good credit standing are our principles, which will help us at a top-ranking position. Adhering to the tenet of "quality first, customer supreme" for High Quality for Round Plastic Cream Jar - 1000ml customized color aluminum champagne bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Chile , Luxemburg , UK , "Good quality and reasonable price" are our business principles. If you are interested in our products or have any questions, make sure you feel free to contact us. We hope to establish cooperative relationships with you in the near future.
Good quality, reasonable prices, rich variety and perfect after-sales service, it's nice!
-
Factory supplied Cream Jars Cosmetic Jars Plast...
-
Factory directly Facial Cream Packaging - 120m...
-
Well-designed Plastic 30ml Pp Cream Jar - 150m...
-
High Quality Recycle Mental Cosmetic Jar - 100...
-
Reliable Supplier Recycable Plastic Cosmetic Ja...
-
China Cheap price 5 Ml Small Pet Cosmetic Jar -...




