OEM/ODM Supplier Crimp-on Aluminum Cream Jar - 400ml aluminum cosmetic pump bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 143 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
This Unisex Fragrance Gift Set Doesn’t Smell Like a High School Locker Room | 10ml Perfume Bottle
Australia’s number one perfumes of 2018 revealed | 10ml Perfume Bottle
We insist about the theory of growth of 'High excellent, Performance, Sincerity and Down-to-earth working approach' to offer you with great company of processing for OEM/ODM Supplier Crimp-on Aluminum Cream Jar - 400ml aluminum cosmetic pump bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Durban , Russia , moldova , Our items have national accreditation requirements for qualified, high quality goods, affordable value, was welcomed by people today all over the world. Our products will continue to enhance within the order and look forward to cooperation with you, Should really any of these products and solutions be of curiosity to you, be sure to letus know. We are likely to be content to offer you a quotation up on receipt of your detailed needs.
After the signing of the contract, we received satisfactory goods in a short term, this is a commendable manufacturer.
-
High reputation Metal Lip Balm Container - 30m...
-
Popular Design for Hot Sale Aluminum Face Cream...
-
OEM China High Quality Plastic Skin Cream Jar -...
-
Short Lead Time for Aluminum Tin Jars - 480ml ...
-
China New Product Cosmetic Plastic Jars 100ml -...
-
Chinese Professional Cosmetic Glass Jar With Ba...











