Big Discount 20ml Small Perfume Atomiser - 1L plastic herbal powder packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic herbal powder bottle |
| Item No. | GH40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Yellow or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 87 mm |
| Height | 177 mm |
| Weight | 202 g |
| Capacity | 1000 ml / 35.28 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Key Packaging Trends And Innovations In Beauty And Personal Care | 10ml Perfume Bottle
Glossier is a scam (and Columbia students are eating it up) | Aluminum Perfume Bottle
The corporation keeps to the operation concept "scientific management, superior quality and performance primacy, consumer supreme for Big Discount 20ml Small Perfume Atomiser - 1L plastic herbal powder packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Poland , azerbaijan , Stuttgart , We put the product quality and customer's benefits to the first place. Our experienced salesmen supply prompt and efficient service. Quality control group make sure the best quality. We believe quality comes from detail. If you have demand, allow us to work together to get success.
This manufacturer can keep improving and perfecting products and service, it is in line with the rules of market competition, a competitive company.
-
Cheap PriceList for 30ml Plastic Pet Bottle - ...
-
factory Outlets for Empty Cream Jar Plastic - ...
-
China Cheap price Refillable Perfume Bottle - ...
-
Hot Sale for Credit Card Perfume Bottle Pocket ...
-
China wholesale 16oz Beverage Bottle - 300ml t...
-
2017 Good Quality Empty Cosmetic Packaging - J...


