Good quality Spray Aluminium Bottle - 5 ml aluminum perfume atomizer bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum atomizer |
| Item No. | BE-05-5 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 14.5 mm |
| Height | 103.5 mm |
| Weight | 15 g |
| Capacity | 5 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Millennials don’t want to smell like their favorite celebrities anymore | Aluminum Perfume Bottle
Jerry Payne has a forest of bottle trees on his property | Aluminum Perfume Bottle
We have been commitment to supply the competitive price ,excellent products and solutions high-quality, at the same time as fast delivery for Good quality Spray Aluminium Bottle - 5 ml aluminum perfume atomizer bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Turin , Slovakia , Latvia , Our technical expertise, customer-friendly service, and specialized products make us/company name the first choice of customers and vendors. We are looking for your inquiry. Let's set up the cooperation right now!
In China, we have purchased many times, this time is the most successful and most satisfactory, a sincere and realiable Chinese manufacturer!







