Big Discount Blue Glass Cosmetic Jar - 1000ml aluminum fruit juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 245 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Nantong Global Packaging Products Co., Ltd | Custom Perfume Bottles
LA investors smell a winner in direct-to-consumer perfumer Skylar Body | Aluminum Perfume Bottle
we can easily offer you high-quality products and solutions, competitive rate and very best shopper support. Our destination is "You come here with difficulty and we give you a smile to take away" for Big Discount Blue Glass Cosmetic Jar - 1000ml aluminum fruit juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Tunisia , Costa Rica , Iran , Our qualified engineering team will usually be prepared to serve you for consultation and feedback. We are able to also deliver you with absolutely free samples to meet your needs. Best efforts might be made to offer you the ideal service and products. For anyone who is interested in our company and items, please make contact with us by sending us emails or contact us right away. In order to know our solutions and organization. ar more, you can come to our factory to determine it. We are going to usually welcome guests from around the globe to our corporation. o create small business relations with us. Please really feel no cost to speak to us for enterprise. nd we believe we are going to share the most effective trading practical experience with all our merchants.
In our cooperated wholesalers, this company has the best quality and reasonable price, they are our first choice.
-
China OEM Pocket Perfume Bottle - 30ml 80ml pr...
-
Good quality Perfume Atomizer - 750 ml syrup a...
-
Factory Price Empty Cream Jar White - 5g mini ...
-
Good User Reputation for 300ml Empty Plastic Ja...
-
Excellent quality Circular Spray Perfume Bottle...
-
Excellent quality 100g Cosmetics Pp Jars - 10m...




