Free sample for Pp Plastic Cosmetic Jar - 10g PET plastic nail gel jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-10 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 38 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 15 g |
| Capacity | 10 ml / 0.35 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Giuliana Rancic & Hain Celestial Launch Skincare Line | Aluminum Perfume Bottle
How To Clear Negative Energy At Home Quickly & Easily | Empty Aluminum Perfume Bottle
To be the stage of realizing dreams of our employees! To build a happier, far more united and far more specialist team! To reach a mutual profit of our customers, suppliers, the society and ourselves for Free sample for Pp Plastic Cosmetic Jar - 10g PET plastic nail gel jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: India , United States , Manila , They're durable modeling and promoting effectively all over the world. Under no circumstances disappearing major functions in a quick time, it's a should for you of excellent good quality. Guided by the principle of "Prudence, Efficiency, Union and Innovation. the company make a terrific efforts to expand its international trade, raise its company profit and raise its export scale. We're confident that we are going to possess a vibrant prospect and to be distributed all over the world within the years to come.
Adhering to the business principle of mutual benefits, we have a happy and successful transaction, we think we will be the best business partner.
-
OEM/ODM China Custom Design Perfume Bottle - A...
-
Big Discount Black Candle Aluminum Container - ...
-
Wholesale Price Hot Sale Cream Jars - 1000ml c...
-
Factory selling Empty Jars For Gel - 620ml gol...
-
OEM Customized Refill Perfume Atomizer - 5ml /...
-
Hot sale Glass Jar With Screw Gold Lid - AJ-09...

