Super Lowest Price Round Empty Cosmetic Plastic Cream Jar - AJ-09 series aluminum bottle for engine oil 200 ml – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AJ-09-200 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 200 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
True Botanicals Brings Clean Beauty To Jackson Square | Aluminum Perfume Bottle
Transforming Glass For Fragrances And Skincare | Custom Perfume Bottles
We have now sophisticated machines. Our solutions are exported to the USA, the UK and so on, enjoying a great reputation amid consumers for Super Lowest Price Round Empty Cosmetic Plastic Cream Jar - AJ-09 series aluminum bottle for engine oil 200 ml – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Nairobi , Armenia , Guyana , With the technology as the core, develop and produce high-quality products according to the diverse needs of the market. With this concept,the company will continue to develop products with high added values and continuously improve products,and will provide many customers with the best products and services!
The goods are very perfect and the company sales manager is warmful, we will come to this company to purchase next time.
-
Super Purchasing for Decorative Glass Jars And ...
-
Good Wholesale Vendors Glass Bottle Perfume - ...
-
Factory wholesale Cosmetic Packaging Jar Glass ...
-
Big Discount Test Pufume Bottles - 30ml PET pl...
-
China Supplier Skin Bleaching Cream Bottle - 9...
-
Factory made hot-sale 100ml Cosmetic Jar - 25m...


