Best-Selling 8ml Empty Mini Perfume Bottles - 15g small PET plastic cosmetic jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 24 g |
| Capacity | 15 ml / 0.5 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Vogue’s 2015 Christmas gift guide | Custom Perfume Bottles
Rochdale News | News Headlines | Our guide to recycling single-use plastics | Empty Aluminum Perfume Bottle
That has a positive and progressive attitude to customer's interest, our organization consistently improves our products quality to satisfy the demands of shoppers and further focuses on safety, reliability, environmental specifications, and innovation of Best-Selling 8ml Empty Mini Perfume Bottles - 15g small PET plastic cosmetic jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Victoria , Swiss , Borussia Dortmund , We strongly believe that technology and service is our base today and quality will create our reliable walls of future. Only we've got better and better quality , could we achieve our customers and ourselves, too. Welcome customers all over the word to contact us for getting further business and reliable relationships. We have been always here working for your demands whenever you require.
The quality of the products is very good, especially in the details, can be seen that the company work actively to satisfy customer's interest, a nice supplier.
-
Good Wholesale Vendors Empty Glass Bottle - 15...
-
Manufacturer for 250g Alu Cream Jar - 50ml whi...
-
OEM China Glass Perfume Bottles - 7ml / 8ml em...
-
Online Exporter Mini Plastic Jar - 500ml custo...
-
OEM/ODM Factory Pet Plastic Medicine Bottle - ...
-
Low price for 15ml 30ml 50ml Glass Cream Jar - ...

