PriceList for Plastic Spray Bottle - 400ml aluminum cosmetic pump bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 143 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Fetish pour Homme by Roja Dove (2012) — Basenotes.net | Custom Perfume Bottles
Best Gifts for Her: 18 Ideas for the 2018 Holiday Season | Aluminum Perfume Bottle
Being supported by an advanced and specialist IT team, we could give technical support on pre-sales & after-sales services for PriceList for Plastic Spray Bottle - 400ml aluminum cosmetic pump bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Uruguay , Cancun , Belgium , As an experienced group we also accept customized order and make it same as your picture or sample specifying specification and customer design packing. The main goal of our company is to build up a satisfactory memory to all customers, and establish a long term win-win business relationship. Choose us, we always wait for your appearance!
The factory can meet continuously developing economic and market needs, so that their products are widely recognized and trusted, and that's why we chose this company.
-
Excellent quality Empty Cosmetic Plastic Jar - ...
-
18 Years Factory Eye Cream Glass Jar - 250ml b...
-
Hot Selling for Aluminum Cans And Lids - JA-3-...
-
Wholesale Discount 100ml Perfume Spray Bottle -...
-
High Performance Glass Perfume Bottle Mass Prod...
-
Reliable Supplier Eye Cream Bottle - 80 ml gol...











