Manufacturing Companies for Custom Perfume Bottle - 47mm gold aluminum glass jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-47 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 47 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Jean Paul Gaultier Talks “Heavenly Bodies,” That KKW Perfume Bottle, and Being a Fashion Freak | Custom Perfume Bottles
While Brits are hyping up plastic bans they have no clue how to recycle at home | Plastic Cosmetic Jar
To be the stage of realizing dreams of our employees! To build a happier, more united and more professional team! To reach a mutual benefit of our customers, suppliers, the society and ourselves for Manufacturing Companies for Custom Perfume Bottle - 47mm gold aluminum glass jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Brasilia , Guatemala , Uganda , We have established long-term, stable and good business relationships with many manufacturers and wholesalers around the world. Currently, we are looking forward to even greater cooperation with overseas customers based on mutual benefits. Please feel free to contact us for more details.
Timely delivery, strict implementation of the contract provisions of the goods, encountered special circumstances, but also actively cooperate, a trustworthy company!
-
Best-Selling Custom Dropper Bottles - Custom o...
-
New Delivery for Crystal Glass Perfume Bottles ...
-
China Cheap price Cream Emty Jar With Aluminum ...
-
2017 High quality Large Clear Plastic Jars - 1...
-
Manufacturing Companies for Loose Powder Cream ...
-
2017 wholesale price New Design Glass Bottles -...

