Good User Reputation for Refill Perfume Atomizer Spray Bottle - 15g small PET plastic cosmetic jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 24 g |
| Capacity | 15 ml / 0.5 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Coffee shops around the world adopt the “Brooklyn” look. — Quartz Search Logged out Latest Featured Obsessions Emails Editions | Custom Perfume Bottles
Bachelorette Contestant Jean Blanc Launches Signature Women’s Perfume | Plastic Cosmetic Jar
We are commitment to offer the competitive price ,outstanding products quality, as well as fast delivery for Good User Reputation for Refill Perfume Atomizer Spray Bottle - 15g small PET plastic cosmetic jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Hyderabad , Borussia Dortmund , California , Most problems between suppliers and clients are due to poor communication. Culturally, suppliers can be reluctant to question things they do not understand. We break down those barriers to ensure you get what you want to the level you expect, when you want it. Faster delivery time and the product you want is our Criterion .
The company can keep up with the changes in this industry market, product updates fast and the price is cheap, this is our second cooperation, it's good.
-
Best-Selling Spiral Glass Bottles - 8 ml purpl...
-
Factory Outlets Bamboo Aluminum Cream Jar - 8 ...
-
Good quality Spray Aluminium Bottle - wholesal...
-
Professional Design Cosmetic Creams Packaging -...
-
Wholesale Cosmetic Acrylic Jar 5ml - 24/410 al...
-
Professional China Amber Glass Cosmetic Jar - ...

