Chinese Professional Honey Plastic Jar - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum roll on bottle |
| Item No. | BE-27 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 18 mm |
| Height | 102.5 mm |
| Weight | 19.1 g |
| Capacity | 10 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
50 best perfumes, candles and fragrances for him and for her this Christmas | Aluminum Perfume Bottle
The best hand soap you can buy | Custom Perfume Bottles
carry on to further improve, to guarantee merchandise high-quality in line with market and buyer standard necessities. Our organization has a top quality assurance procedure have already been established for Chinese Professional Honey Plastic Jar - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: venezuela , UK , Croatia , By integrating manufacturing with foreign trade sectors, we can present total customer solutions by guaranteeing the delivery of right merchandise to the right place at the right time, which is supported by our abundant experiences, powerful production capability, consistent quality, diversified products and the control of the industry trend as well as our maturity before and after sales services. We'd like to share our ideas with you and welcome your comments and questions.
In China, we have purchased many times, this time is the most successful and most satisfactory, a sincere and realiable Chinese manufacturer!
-
OEM Customized Small Plastic Jar - 650ml empty...
-
Best Price on Mason Jars For Sale - 100ml alum...
-
New Delivery for Frosted Glass Jar 50g - 750ml...
-
OEM Customized Refill Perfume Atomizer - 20ml ...
-
China Supplier 250ml Pet Cream Jar - 15ml smal...
-
OEM/ODM Supplier Crimp-on Aluminum Cream Jar - ...

