Professional Design 30ml Acrylic Jar - 150ml ROPP cap aluminum drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-150 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 125 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Saks’s New Beauty Department Is Pretty Radical | Custom Perfume Bottles
8 Layering Perfumes To Help You Create Your Unique, Signature Scent | Custom Perfume Bottles
With advanced technologies and facilities, strict high quality regulate, reasonable price tag, excellent support and close co-operation with shoppers, we have been devoted to furnishing the best benefit for our buyers for Professional Design 30ml Acrylic Jar - 150ml ROPP cap aluminum drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Nairobi , Brazil , Hamburg , With good quality, reasonable price and sincere service, we enjoy a good reputation. Products are exported to South America, Australia, Southeast Asia and so on. Warmly welcome customers at home and abroad to cooperate with us for the brilliant future.
We have been cooperated with this company for many years, the company always ensure timely delivery ,good quality and correct number, we are good partners.
-
Factory directly Containers For Cosmetics - 30...
-
China New Product Hdpe 100ml Empty Bottle - 24...
-
Good Quality Empty Cosmetic Ceam Jar - 120ml s...
-
Factory Free sample Glass Luxury Perfume Bottle...
-
Professional China White Sprayer Bottles For Pe...
-
Best quality 300ml Plastic Cosmetic Jar - 30g ...




