Hot sale Glass Jar With Screw Gold Lid - 100ml yellow plastic medicine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic medicine bottle |
| Item No. | J21 |
| Shape | Round |
| Body Color | Yellow or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 85 mm |
| Weight | 57 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Novichok James Bond-style: Perfume bottle used by Salisbury assassins was ‘made by top scientists | 10ml Perfume Bottle
Fragrance industry must adapt to come up smelling like roses, Life & Culture | Plastic Cosmetic Jar
We are proud of the superior customer gratification and wide acceptance due to our persistent pursuit of top of the range both of those on merchandise and service for Hot sale Glass Jar With Screw Gold Lid - 100ml yellow plastic medicine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Ukraine , Haiti , Paraguay , Our company has already had a lot of top factories and qualified technology teams in China, offering the best goods, techniques and services to worldwide customers. Honesty is our principle, skilled operation is our work, service is our goal, and customers' satisfaction is our future!
As a veteran of this industry, we can say that the company can be a leader in the industry, select them is right.
-
Best Price for Children Cream Jars - 10g PET p...
-
2017 High quality Aluminum Tin Jar - 50ml alum...
-
Factory selling Cosmetic Plastic Cream Jars - ...
-
Well-designed Oval White Glass Jar For Cream - ...
-
Reasonable price Aluminum Spray Perfume Bottles...
-
Low MOQ for Perfume Glass Bottle - 160ml alumi...


