Good Wholesale Vendors Glass Bottle Perfume - 100ml PP plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-19-100 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | Single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 64 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 28 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Oud Ispahan by Christian Dior (2012) — Basenotes.net | 10ml Perfume Bottle
Vogue’s 2015 Christmas gift guide | Custom Perfume Bottles
Responsible excellent and fantastic credit rating standing are our principles, which will help us at a top-ranking position. Adhering towards the tenet of "quality initial, buyer supreme" for Good Wholesale Vendors Glass Bottle Perfume - 100ml PP plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Spain , Miami , Nairobi , Our market share of our products has greatly increased yearly. If you are interested in any of our products or would like to discuss a custom order, please feel free to contact us. We are looking forward to forming successful business relationships with new clients around the world in the near future. We are looking forward to your inquiry and order.
This company conforms to the market requirement and joins in the market competition by its high quality product, this is an enterprise that have Chinese spirit.
-
Well-designed Plastic 30ml Pp Cream Jar - AJ-0...
-
Big discounting 30ml Acrylic Black Cosmetic Jar...
-
Cheap PriceList for Cosmetic Aluminum Jar Pet -...
-
8 Year Exporter Acrylic Empty Plastic Jars For ...
-
Professional Design Purple Color Glass Cream Ja...
-
OEM Customized Empty Pill Bottles - 8ml / 10ml...

