Factory Cheap Wholelslale Luxury Cosmetic Jars - 30ml PET plastic whitening cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-30 |
| Shape | Round |
| Body Color | Green or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 34 g |
| Capacity | 30 ml / 1 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Man-eating tiger hunted by Indian authorities using Calvin Klein cologne after ‘killing 13 people’ | Aluminum Perfume Bottle
Pure White Cologne / Original Cologne by Creed (2011) — Basenotes.net | Empty Aluminum Perfume Bottle
owing to fantastic assistance, a variety of high quality goods, aggressive rates and efficient delivery, we love a very good popularity among our customers. We are an energetic firm with wide market for Factory Cheap Wholelslale Luxury Cosmetic Jars - 30ml PET plastic whitening cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Indonesia , Armenia , Brasilia , Our production have been exported to more than 30 countries and regions as first hand source with lowest price. We sincerely welcome customers from both at home and abroad to come to negotiate business with us.
It can be said that this is a best producer we encountered in China in this industry, we feel lucky to work with so excellent manufacturer.
-
Wholesale Glass Roller Bottle - 8 ml purple fa...
-
Factory Price For Diamond Acrylic Jar - 7ml / ...
-
100% Original Aluminum Round Perfume Bottle - ...
-
Hot Sale for Credit Card Perfume Bottle Pocket ...
-
Rapid Delivery for Mini Plastic Bottles - 50g ...
-
Hot sale Factory Plastic Cosmetic Containers - ...

