Wholesale Discount 5ml Mini Plastic Perfume Bottle - 15ml small aluminum bottle with ROPP cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 23.5 mm |
| Height | 56 mm |
| Mouth | 18 mm |
| Capacity | 15 ml / 0.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Global Lip Care Products Packaging Market Growth Analysis by Regions, Types and Applications to 2027 | 10ml Perfume Bottle
Cosmetic Packaging Market 2018-2023 | Key Players Overview- Amcor, Rexam, Silgan Holding, World Wide Packaging, Quadpack, Albea, Aptargroup, Cosmopak U.S.A., HCP Packaging, LIBO Cosmetics, Gerresheimer, ABC Packaging and Bemis | 10ml Perfume Bottle
Our pursuit and company intention is usually to "Always fulfill our purchaser requirements". We go on to acquire and layout excellent high quality products for both our previous and new consumers and realize a win-win prospect for our customers too as us for Wholesale Discount 5ml Mini Plastic Perfume Bottle - 15ml small aluminum bottle with ROPP cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Amsterdam , Dubai , Iraq , We believe that good business relationships will lead to mutual benefits and improvement for both parties. We have established long-term and successful cooperative relationships with many customers through their confidence in our customized services and integrity in doing business. We also enjoy a high reputation through our good performance. Better performance will be expected as our principle of integrity. Devotion and Steadiness will remain as ever.
Product variety is complete, good quality and inexpensive, the delivery is fast and transport is security, very good, we are happy to cooperate with a reputable company!
-
Ordinary Discount Airless Jar 15ml - AJ-04 ser...
-
Discount Price Empty Glass Cosmetic Jar - 750m...
-
China Manufacturer for Mist Sprayer Pump Plasti...
-
OEM Factory for Acrylic Packaging Cosmetic Plas...
-
High Quality 250ml Bamboo Jar - 100ml flip top...
-
Super Purchasing for 100g Plastic Jar - 400ml ...











