Best Price for Aluminum Oil Bottle - 300ml wide mouth aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-300 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 130 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 300 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Kris Jenner’s cosmetic surgery horror | Empty Aluminum Perfume Bottle
True Botanicals Brings Clean Beauty To Jackson Square | Empty Aluminum Perfume Bottle
Usually customer-oriented, and it's our ultimate focus on to be not only by far the most reliable, trustable and honest provider, but also the partner for our customers for Best Price for Aluminum Oil Bottle - 300ml wide mouth aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Slovenia , Kenya , Hungary , We sincerely hope to cooperate with customers all over the world, if you would like to have more information, make sure you kindly contact us, we have been looking forward to building up a great business relationship with you.
It's really lucky to find such a professional and responsible manufacturer, the product quality is good and delivery is timely, very nice.
-
Best-Selling Spiral Glass Bottles - 150ml PET ...
-
Factory Promotional Plastic Spray Bottles - JA...
-
Cheap price Spray Bottle Cosmetic - 24/410 alu...
-
Original Factory 2ml Perfume Spray Bottles - 2...
-
Hot sale Factory Plastic Cosmetic Containers - ...
-
Cheap PriceList for Jar Lids With Holes - 20 m...




