Discountable price Refillable Spray Glass Bottle - 450ml aluminum shower gel bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-450 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 170 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 450 ml / 16 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
What is a fragrance oil and which are the best to invest in? Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Plastic Cosmetic Jar
New season scents: 9 perfumes worth a spritz this spring | Empty Aluminum Perfume Bottle
All we do is often involved with our tenet " Purchaser to start with, Rely on initially, devoting over the food stuff packaging and environmental defense for Discountable price Refillable Spray Glass Bottle - 450ml aluminum shower gel bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Niger , Rome , Cambodia , Our items are widely recognized and trusted by users and can meet continuously changing economic and social needs. We welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and mutual success!
This company has the idea of "better quality, lower processing costs, prices are more reasonable", so they have competitive product quality and price, that's the main reason we chose to cooperate.
-
factory low price 50g Plastic Cream Jar - 250m...
-
18 Years Factory Cosmetic Plastic Cream Jar - ...
-
professional factory for Empty Cream Cosmetic J...
-
Cheap PriceList for 50ml Perfume Glass Bottles ...
-
One of Hottest for Pp Perfume Bottle - 1000ml ...
-
Wholesale Empty Clear Glass Bottle - 4oz color...











