OEM/ODM Supplier Plastic Jar With Lid - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum roll on bottle |
| Item No. | BE-27 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 18 mm |
| Height | 102.5 mm |
| Weight | 19.1 g |
| Capacity | 10 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Everyday Cheapskate: Homemake natural cleansers that get the job done | Family | Custom Perfume Bottles
Les Nombres d’Or : Ambre by Mona di Orio (2010) — Basenotes.net | Custom Perfume Bottles
We have been ready to share our knowledge of advertising worldwide and recommend you suitable products at most aggressive costs. So Profi Tools present you ideal price of money and we've been ready to create with each other with OEM/ODM Supplier Plastic Jar With Lid - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Hongkong , Ecuador , Malta , With the goal of "zero defect". To care for the environment, and social returns, care employee social responsibility as own duty. We welcome friends from all over the world to visit and guide us so that we can achieve the win-win goal together.
Hope that the company could stick to the enterprise spirit of "Quality, Efficiency, Innovation and Integrity", it will be better and better in the future.
-
Original Factory Ufo Shaped Acrylic Jar - 8ml ...
-
OEM manufacturer Aluminum Lid Glass Cosmetic Ja...
-
Newly Arrival Free Nail Samples Container - 80...
-
China OEM Black Empty Plastic Container - 8ml ...
-
China Factory for Bamboo Green Cream Jars - 15...
-
Quality Inspection for 50g Cosmetic Cream Jar -...

