Top Quality 100g Pp Cream Jar - aluminum 500ml trigger spray bottles – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 18 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Vogue’s 2015 Christmas gift guide | Custom Perfume Bottles
The Under 30 Who Owns The Most Expensive Men’s Store In The World Takes Vegas | Plastic Cosmetic Jar
It can be a great way to enhance our solutions and service. Our mission would be to build inventive products to consumers with a superior working experience for Top Quality 100g Pp Cream Jar - aluminum 500ml trigger spray bottles – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Amman, France , Russia , We believe in establishing healthy customer relationships and positive interaction for business. Close cooperation with our customers has helped us to create strong supply chains and reap benefits. Our products have gained us widespread acceptance and the satisfaction of our worldwide valued clients.
Superb technology, perfect after-sales service and efficient work efficiency, we think this is our best choice.
-
2017 Good Quality Roller Ball Perfume Bottle - ...
-
Factory Free sample 15g Pp Cream Bottle - 50ml...
-
Well-designed Atomizer Perfume - 250ml aluminu...
-
OEM China Screw Cap Cosmetic Cream Jar - 80 ml...
-
2017 Good Quality Crystal Cream Jar - 30g colo...
-
Manufacturer for Plastic Container Jar - 150ml...











