2017 New Style 750ml Food Grade Plastic Jam Jars - 430ml popular aluminum beer packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-06-430 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 230 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 430 ml / 15 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Les Nombres d’Or : Ambre by Mona di Orio (2010) — Basenotes.net | Custom Perfume Bottles
Kris Jenner’s cosmetic surgery horror | Aluminum Perfume Bottle
"Based on domestic market and expand overseas business" is our development strategy for 2017 New Style 750ml Food Grade Plastic Jam Jars - 430ml popular aluminum beer packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cyprus , Sudan , Vietnam , We have a dedicated and aggressive sales team, and many branches, catering to our customers. We are looking for long-term business partnerships, and ensure our suppliers that they will definitely benefit in both short and long run.
This supplier stick to the principle of "Quality first, Honesty as base", it is absolutely to be trust.
-
Manufacturing Companies for Loose Powder Cream ...
-
Factory best selling High Quality Plastic Pet J...
-
OEM Factory for Aluminum Food Candy Cream Jar -...
-
Cheap PriceList for 50ml Perfume Glass Bottles ...
-
Leading Manufacturer for 100g Mini Facial Cream...
-
Factory Cheap Hot Empty Cream Container - 3ml ...




