Hot New Products Cream Jar Plastic Cosmetic - 150ml 200ml aluminum mini trigger spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-150A / AB-200A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | As below picture |
| Height | As below picture |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 150 ml / 200 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Giuliana Rancic & Hain Celestial Launch Skincare Line | Aluminum Perfume Bottle
How To Layer Fragrances And Gift A Custom Perfume | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our focus on should be to consolidate and enhance the quality and repair of present products, in the meantime constantly establish new products to meet unique customers' requires for Hot New Products Cream Jar Plastic Cosmetic - 150ml 200ml aluminum mini trigger spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Karachi , Jordan , Danish , We adhere to the honest, efficient, practical win-win running mission and people-oriented business philosophy. Excellent quality, reasonable price and customer satisfaction are always pursued! If you are interested in our items, just try to contact us for more details!
This supplier's raw material quality is stable and reliable, has always been in accordance with the requirements of our company to provide the goods that quality meet our requirements.
-
Factory supplied 100g Cosmetic Cream Jar - a s...
-
Best Price for Perfume Bottle Factory - 330ml ...
-
Trending Products Transparent Acrylic Jar - 5m...
-
Well-designed 50g Empty Glass Jar - 15g / 30g ...
-
OEM/ODM Supplier Double Layer Plastic Cream Jar...
-
OEM manufacturer Cream Jar Plastic - 650ml emp...











