Factory Price Aluminum Trigger Spray Bottle - 300ml wide mouth aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-300 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 130 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 300 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Jerry Payne has a forest of bottle trees on his property | Aluminum Perfume Bottle
Glossier is a scam (and Columbia students are eating it up) | Plastic Cosmetic Jar
No matter new customer or outdated client, We believe in extensive phrase and trusted relationship for Factory Price Aluminum Trigger Spray Bottle - 300ml wide mouth aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Czech Republic , Tunisia , Hanover , We also provide OEM service that caters to your specific needs and requirements. With a strong team of experienced engineers in hose design and development, we value every opportunity to provide best products and solutions for our customers.
This supplier offers high quality but low price products, it is really a nice manufacturer and business partner.
-
Factory wholesale Chinese Face Cream - 150ml c...
-
factory customized Empty Beauty Cream Jar - 28...
-
Factory wholesale Cosmetic Packaging Jar - 100...
-
18 Years Factory Empty Perfume Srpray Bottle - ...
-
factory Outlets for Fancy Perfume Bottle - bul...
-
professional factory for 10g 30g 50g Cosmetic J...




