Low MOQ for 50ml Jar For Cosmetic Packaging - 800ml gold lid PET plastic pharmaceutical packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pharmaceutical packaging bottle |
| Item No. | J40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 87 mm |
| Height | 167 mm |
| Weight | 179 g |
| Capacity | 800 ml / 28.22 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Vogue’s 2015 Christmas gift guide | Plastic Cosmetic Jar
Lynx effect: Dudley Zoo animals can’t get enough of aftershaves and perfumes | 10ml Perfume Bottle
"Quality to start with, Honesty as base, Sincere company and mutual profit" is our idea, as a way to build constantly and pursue the excellence for Low MOQ for 50ml Jar For Cosmetic Packaging - 800ml gold lid PET plastic pharmaceutical packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Morocco , Bangkok , Korea , At present our sales network is growing continually, improving service quality to meet customer's demand. If you are interested in any products , please contact us at anytime. We are looking forward to forming successful business relationships with you in near future.
High Quality, High Efficiency, Creative and Integrity, worth having long-term cooperation! Looking forward to the future cooperation!
-
Factory Supply Aluminum Spray Perfume Bottle - ...
-
New Fashion Design for Perfume Bottle Manufactu...
-
Excellent quality Plastic Perfume Bottle - 5ml...
-
Factory selling Empty Jars For Gel - 620ml gol...
-
OEM/ODM Manufacturer Cosmetic Aluminum Containe...
-
Rapid Delivery for Perfume Spray Bottle Tube Pe...


