2017 Latest Design 250ml Empty Plastic Pet Cosmetic Jar - 500ml aluminum shampoo bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 18 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
While Brits are hyping up plastic bans they have no clue how to recycle at home | Aluminum Perfume Bottle
Best Beauty Products Of September 2018 | Empty Aluminum Perfume Bottle
We pursue the management tenet of "Quality is remarkable, Company is supreme, Name is first", and will sincerely create and share success with all clientele for 2017 Latest Design 250ml Empty Plastic Pet Cosmetic Jar - 500ml aluminum shampoo bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Canada , Hyderabad , Slovenia , Many kinds of different solutions are available for you to choose, you can do one-stop shopping here. And customized orders are acceptable. Real business is to get win-win situation, if possible, we would like to deliver more support for customers. Welcome all nice buyers communicate details of solutions with us!!
The sales manager is very patient, we communicated about three days before we decided to cooperate, finally, we are very satisfied with this cooperation!
-
Factory Supply 5ml Glass Perfume Spray Bottle -...
-
Best quality 300ml Plastic Cosmetic Jar - Smal...
-
Manufacturing Companies for Black Refillable Pe...
-
Ordinary Discount Pen Shape Perfume Bottle - 6...
-
China Factory for Cosmetic Spray Bottle - 5g /...
-
Leading Manufacturer for 100g Mini Facial Cream...











