China Manufacturer for 50g Face Cream Jar With Lid - 750ml aluminum cork wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-11-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 295 mm |
| Mouth | 23 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Best beard oil: The best oils for fragrant beards and softer skin from £5.65 | Aluminum Perfume Bottle
7 things you should be putting in recycling | 10ml Perfume Bottle
Well-run equipment, professional sales team, and better after-sales services; We are also a unified big family, everyone stick to the company value "unification, dedication, tolerance" for China Manufacturer for 50g Face Cream Jar With Lid - 750ml aluminum cork wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Lahore , Sweden , Slovak Republic , Our company has abundant strength and possesses a steady and perfect sales network system. We wish we could establish sound business relationships with all customers from at home and abroad on the basis of mutual benefits.
Cooperate with you every time is very successful, very happy. Hope that we can have more cooperation!
-
Massive Selection for Cosmetics Cream Empty Pla...
-
Factory made hot-sale Plastic 50ml Empty Cosmet...
-
OEM/ODM Supplier Glass Roll On Perfume Bottle -...
-
Popular Design for 50 Ml Glass Perfume Bottle -...
-
Super Lowest Price Color Coating Glass Cosmetic...
-
Fixed Competitive Price Bule Gradient Pp Cream ...




