factory Outlets for Solid White 1oz Plastic Pp Cream Jar - 200g luxury plastic body butter container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-200 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 92 mm |
| Height | 57 mm |
| Weight | 125.5 g |
| Capacity | 200 ml / 32 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmetic Tubes and Jars Sales Market want to know the forecast values? | Empty Aluminum Perfume Bottle
The airport liquids rule explained | Custom Perfume Bottles
Fast and great quotations, informed advisers to help you choose the correct solution that suits all your requirements, a short creation time, responsible top quality manage and distinct providers for paying and shipping affairs for factory Outlets for Solid White 1oz Plastic Pp Cream Jar - 200g luxury plastic body butter container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Kenya , Mauritius , Hanover , Our team knows well the market demands in different countries, and is capable of supplying suitable quality products at the best prices to different markets. Our company has already set up a professional, creative and responsible team to develop clients with the multi-win principle.
Company director has very rich management experience and strict attitude, sales staff are warm and cheerful, technical staff are professional and responsible,so we have no worry about product,a nice manufacturer.
-
Hot sale Cosmetics Cream Glass Bottles And Jars...
-
Well-designed Roll On Bottle 10ml - 100ml alum...
-
Factory best selling Pocket Bottle 10ml - 1000...
-
Reasonable price 3g 5g Cosmetic Cream Jars - 5...
-
Factory made hot-sale Plastic Clear Eye Cream J...
-
Manufactur standard Aluminum Cosmetic Container...

