High Performance Luxury Men Perfume Spray Bottle - 15 ml green cuspidal aluminum roll on bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum roll on bottle |
| Item No. | BE-28-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 23 mm |
| Height | 115.5 mm |
| Weight | 31.7 g |
| Capacity | 15 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Texen creates “bubble” cap for Carven’s new fragrance | Aluminum Perfume Bottle
Johnson and Johnson removes chemicals to make products safer | Aluminum Perfume Bottle
As a way to present you with ease and enlarge our enterprise, we also have inspectors in QC Workforce and assure you our greatest support and solution for High Performance Luxury Men Perfume Spray Bottle - 15 ml green cuspidal aluminum roll on bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Myanmar , Estonia , Canada , Our company's main items are widely used all over the world; 80% of our products and solutions exported to the United States, Japan, Europe and other markets. All stuff sincerely welcome guests come to visit our factory.
This company has the idea of "better quality, lower processing costs, prices are more reasonable", so they have competitive product quality and price, that's the main reason we chose to cooperate.
-
professional factory for Aluminum Cream Whipper...
-
professional factory for Frost Clear Glass Crea...
-
Good User Reputation for Clear Round Empty Plas...
-
China OEM Plastic Cosmetic Containers Jars - 6...
-
18 Years Factory Empty Perfume Srpray Bottle - ...
-
OEM/ODM Supplier Cosmetic Skin Cream Jar - 500...

