Chinese Professional Honey Plastic Jar - 1000ml large aluminum vodka wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 260 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
While Brits are hyping up plastic bans they have no clue how to recycle at home | Aluminum Perfume Bottle
Skripal Novichok attack suspects say they only visited Salisbury to see the cathedral and Stonehenge | Plastic Cosmetic Jar
We've one of the most advanced generation tools, experienced and qualified engineers and workers, recognized good quality manage systems and a friendly skilled product sales workforce pre/after-sales support for Chinese Professional Honey Plastic Jar - 1000ml large aluminum vodka wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Algeria , Frankfurt , Sheffield , We take measure at any price to attain essentially the most up-to-date gear and procedures. The packing of nominated brand is our a further distinguishing feature. The solutions to assure years of trouble-free service has attracted a great deal customers. The goods are obtainable in improved designs and richer variety, they're produced scientifically of purely raw supplies. It accessible in a variety of designs and specifications for the selection. The newest forms are much far better than the previous one and they're extremely popular with several clients.
Production management mechanism is completed, quality is guaranteed, high credibility and service let the cooperation is easy, perfect!
-
OEM Supply 15ml 30ml 50ml Empty Jars - small a...
-
China New Product Acrylic Cosmetic Facial Cream...
-
Factory Outlets 7ml Cosmetic Glass Jar - JA-3-...
-
China wholesale Pocket Spray Bottle - 100g wid...
-
Factory directly Square Acrylic Jar - 100ml / ...
-
OEM Customized Frosted Glass Cosmetic Cream Jar...




