2017 High quality Multipurpose Face Cream Jars Cosmetic - 80 ml gold aluminum tablet packing bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-80A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 90 mm |
| Mouth | 27 mm |
| Capacity | 80 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Key Packaging Trends And Innovations In Beauty And Personal Care | 10ml Perfume Bottle
Plastic-for-cash exchange could banish the bottle scourge | Aluminum Perfume Bottle
We will devote ourselves to providing our esteemed customers with the most enthusiastically thoughtful services for 2017 High quality Multipurpose Face Cream Jars Cosmetic - 80 ml gold aluminum tablet packing bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Nairobi , Haiti , Saudi Arabia , We are looking forward to cooperating closely with you to our mutual benefits and top development. We guaranteed quality, if customers were not satisfied with the products' quality, you can return within 7days with their original states.
This manufacturer can keep improving and perfecting products and service, it is in line with the rules of market competition, a competitive company.
-
New Fashion Design for Cosmetic Plastic Jar - ...
-
Factory wholesale 100ml Square Cosmetics Cream ...
-
Wholesale Price China Cosmetic Jar Powder Brush...
-
Online Exporter Pill Bottles With Child Safety ...
-
Reasonable price for Acrylic Luxury Cosmetic Ja...
-
Big Discount Plastic Square Jars With Lids - 2...









