New Fashion Design for Perfume Bottle Manufacturers - 50g clear plastic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-50A |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 56 mm |
| Height | 47 mm |
| Weight | 59 g |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Signature Scent Workshop @ Homemade London | Aluminum Perfume Bottle
Best Aluminum-Free, Natural Deodorants That Really Work | Custom Perfume Bottles
The really abundant projects management experiences and 1 to just one provider model make the high importance of business enterprise communication and our easy understanding of your expectations for New Fashion Design for Perfume Bottle Manufacturers - 50g clear plastic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Georgia , Paraguay , Karachi , Our company has always insisted on the business principle of "Quality, Honest, and Customer First" by which we have won the trust of clients both from at home and abroad. If you are interested in our products, please do not hesitate to contact us for further information.
Superb technology, perfect after-sales service and efficient work efficiency, we think this is our best choice.
-
factory customized Shape Cosmetic Glass Jar 100...
-
China Cheap price Loose Powder Container - Cus...
-
Big Discount China Factory Cosmetic Jar - AJ-0...
-
Big Discount Blue Glass Cosmetic Jar - 330ml c...
-
Massive Selection for Cosmetic Clear Pet Jar - ...
-
18 Years Factory Roller Perfume Bottles Frosted...

