2017 High quality Large Clear Plastic Jars - 100ml silver aluminum powder bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 95 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Victoria Beckham reveals how she relies on a collagen DRINK during long flights | Empty Aluminum Perfume Bottle
Novichok perfume bottle ‘had enough nerve agent to kill 4,000 people’ | Custom Perfume Bottles
With reliable good quality system, great standing and perfect consumer support, the series of products and solutions produced by our organization are exported to quite a few countries and regions for 2017 High quality Large Clear Plastic Jars - 100ml silver aluminum powder bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Sudan , Italy , Hanover , Customer satisfaction is our goal. We are looking forward to cooperating with you and providing our best services for you. We warmly welcome you to contact us and please feel free to contact us. Browse our online showroom to see what we can do for you. And then E-mail us your specifications or inquiries today.
The factory has advanced equipment, experienced staffs and good management level, so product quality had assurance, this cooperation is very relaxed and happy!
-
PriceList for Old Fashioned Perfume Bottle - 2...
-
OEM Manufacturer 300ml Plastic Perfume Bottle 1...
-
Factory best selling Pocket Bottle 10ml - 1000...
-
OEM/ODM Manufacturer Luxury Round Cosmetic Faci...
-
Factory Cheap Plastic Jar 200ml - 250ml high q...
-
China Manufacturer for Plastic Bottles Empty Fo...









