Factory Price Flower Cosmetic Cream Acrylic Jar - 200g luxury plastic body butter container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-200 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 92 mm |
| Height | 57 mm |
| Weight | 125.5 g |
| Capacity | 200 ml / 32 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
7 things you should be putting in recycling | 10ml Perfume Bottle
How Smith Rosebud Salve Became A Cult Favorite Lip Balm | Aluminum Perfume Bottle
We're also concentrating on improving the things administration and QC program to ensure we could maintain terrific gain from the fiercely-competitive company for Factory Price Flower Cosmetic Cream Acrylic Jar - 200g luxury plastic body butter container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: South Korea , Johor , Mexico , We hope we can establish long-term cooperation with all of the customers, and hope we can improve competitiveness and achieve the win-win situation together with the customers. We sincerely welcome the customers from all over the world to contact us for anything you need to have!Welcome all customers both at home and abroad to visit our factory. We hope to have win-win business relationships with you, and create a better tomorrow.
We have worked with many companies, but this time is the best,detailed explanation, timely delivery and quality qualified, nice!
-
High Performance Luxury Men Perfume Spray Bottl...
-
Manufacturing Companies for Jar Cosmetic Plasti...
-
Original Factory 15ml Glass Perfume Bottles - ...
-
Best Price for Perfume Bottle Factory - 330ml ...
-
China wholesale Cream Empty Container - 15g / ...
-
Factory Price Big Mouth Cream Jar - 150ml ROPP...

