Good User Reputation for Plastic 30ml Perfume Bottles - AJ-09 series aluminum bottle for engine oil 200 ml – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AJ-09-200 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 200 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Best UK perfume deals this Christmas: Save on designer perfumes ahead of the festive season | Custom Perfume Bottles
Best Gifts for Her: 18 Ideas for the 2018 Holiday Season | Aluminum Perfume Bottle
Our organization insists all along the quality policy of "product quality is base of business survival; purchaser gratification is the staring point and ending of an business; persistent improvement is eternal pursuit of staff" as well as the consistent purpose of "reputation 1st, purchaser first" for Good User Reputation for Plastic 30ml Perfume Bottles - AJ-09 series aluminum bottle for engine oil 200 ml – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Chicago , South Africa , Philadelphia , We have a good reputation for stable quality products, well received by customers at home and abroad. Our company would be guided by the idea of "Standing in Domestic Markets, Walking into International Markets". We sincerely hope that we could do business with car manufacturers, auto part buyers and the majority of colleagues both at home and abroad. We expect sincere cooperation and common development!
Timely delivery, strict implementation of the contract provisions of the goods, encountered special circumstances, but also actively cooperate, a trustworthy company!
-
New Arrival China Refillable Spray Bottle - 10...
-
Factory wholesale Glass Bottle Manufacturer Dub...
-
High Performance Wholesale Aluminum Cream Jar -...
-
Factory Supply 50g Cosmetic Jar - aluminum emp...
-
Super Purchasing for Spray Glass Perfume Bottle...
-
Manufacturer for 30g Acrylic Cream Jar For Cosm...


